Cr Navigator
Zbadaj znamiona przed wakacjami
2009-04-28 MP
Zbadaj znamiona przed wakacjami
27 kwietnia 2009 roku rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem” organizowana przez La Roche-Posay Laboratoire Pharmaceutique. Ma ona na celu uświadomienie społeczeństwu, że czerniak zdiagnozowany odpowiednio wcześnie jest w 90 procentach uleczalny.
W ramach akcji umożliwiona zostanie bezpłatna diagnostyka znamion. Aby ułatwić pacjentom samodzielną kontrolę znamion opracowany został wraz z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym materiał edukacyjny w postaci ankiety z mapą ciała. Ankietę należy wypełnić przed badaniem dermatologicznym. Dermatolog po badaniu zaznacza na mapie ciała podejrzane znamiona  oraz zapisuje zalecenia dla pacjenta. Na mapie ciała przestawiony został również skrócony instruktaż jak samodzielnie bądź z pomocą najbliższej osoby badać znamiona na całym ciele i na co należy wówczas zwrócić szczególna uwagę.
Akcja badania znamion prowadzona jest od 2004 roku. Tylko w 2008 roku przebadano 1250 osób, przy czym aż u 53 zdiagnozowano czerniaka lub inne zmiany nieczerniakowe.