Cr Navigator
3 lata Forum Humanum Mazurkas
2015-05-15
3 lata Forum Humanum Mazurkas
Niemal dokładnie 3 lata po inauguracji cyklu, na scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel po raz pierwszy zagościł balet. I był to nie tylko premierowy balet w MCC Mazurkas, ale i premierowy występ Artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu w Polsce. Podziwiało go blisko 800 osób.
 
W tematykę wieczoru wprowadziła zgromadzoną widownię rozmowa Prezesa MCC Mazurkas Andrzeja Bartkowskiego z Dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarem Dąbrowskim. Dyskusja toczyła się wokół roli baletu w kulturze i istotnego – z punktu widzenia polskiej sceny baletowej – wydarzenia tj. utworzenia, po wielu latach starań, Narodowego Baletu Polskiego jako odrębnej instytucji kultury.
 
Narodowy Lwowski Teatr Opery i Baletu jako pierwszą na scenie zaprezentował suitę baletową „Korsarz” z muzyką Adolphe’a Adama i librettem Jules’a Henri’ego Vernoy de Saint-Georges’a i Josepha Maziliera w opracowaniu Y. Malkhasyantsa według George’a Gordona Byrona. 
 
Po krótkiej przerwie dwie kolejne suity – doskonale znane miłośnikom baletu słynne „Jezioro łabędzie” z muzyką Piotra Czajkowskiego i librettem autorstwa Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera opartym na motywach ludowej baśni oraz „Don Kichot” z muzyką Ludwiga Minkusa i librettem Mariusa Petipy bazującym na powieści Miguela de Cervantesa. 
 
 
Od trzech lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Wernisaż był okazją do bliższego poznania sztuki Krzysztofa Koniczka zaprezentowanej w ramach wystawy indywidualnej „Refleksy wyobraźni i rzeczywistości”. Artysta, obecny na XV FHM, chętnie dzielił się swoimi inspiracjami i przemyśleniami o sztuce. Goście mogli podziwiać również wystawę zbiorową „Świat baletu” oraz wziąć udział w aukcji obrazów inspirowanych sztuką baletową. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora. 
 
Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 r. Od tego czasu w centrum konferencyjnym ożarowskiego hotelu Mazurkas kilka razy w roku odbywają się spotkania, wystawy i przedstawienia. Zapraszani są na nie różnorodni artyści, których łączy jedno – zamiłowanie do sztuki. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono” i został doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory podczas Forum Humanum Mazurkas, ożarowski hotel gościł takich artystów jak m.in.: Krzysztof Penderecki, Daniel Olbrychski, Bohdan Łazuka, Bernard Ładysz czy Katarzyna Gärtner.