Cr Navigator
CSR Masters – ruszyło głosowanie!
2017-02-02
CSR Masters – ruszyło głosowanie!
Sześć finałowych, najwyżej ocenionych przez jury studenckich projektów CSR czeka na głosy internautów w konkursie CSR Masters zorganizowanym przez Henkel Polska. 
Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne na realizację zgłoszonych działań społecznych. Ogólnopolska inicjatywa CSR Masters firmy Henkel skierowana do studentów polskich uczelni wyższych została ogłoszona z początkiem roku akademickiego 2016/2017. Aby wziąć udział w konkursie należało zgłosić 2-4 osobową drużynę i do 6 grudnia wypełnić formularz online. Zgłaszane projekty miały dotyczyć jednej z dwóch kategorii: działania prospołeczne, edukacja i kultura lub aktywności ekologiczne i prozdrowotne, a ich beneficjentami mogli być najróżniejsi członkowie społeczeństwa zrzeszeni w ramach instytucji takich jak fundacje, szkoły, szpitale czy domy kultury. 
 
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury konkursu wybrało 6 projektów – po trzy z każdej kategorii, których autorzy otrzymali kolejne zadanie – stworzenie krótkiego filmu promującego własny pomysł. Filmy wraz z opisem projektu zostały umieszczone na stronie http://csrmasters.pl/zaglosuj-na-projekt/, za pomocą której finaliści zbierają głosy internautów. Głosowanie zakończy się 7 lutego tuż przed północą. O tym, który z zespołów wygra i jaki projekt zostanie zrealizowany, decyduje liczba głosów. Można oddać tylko jeden głos dziennie na jeden projekt z danej kategorii.  
 
Zwycięzcy konkursu CSR Masters zostaną ogłoszeni dzień po zakończeniu głosowania online. Autorzy najlepszych projektów CSR otrzymają granty w wysokości 5 000 złotych na realizację zgłoszonych inicjatyw. Dodatkowo zostaną zaproszeni na specjalne spotkanie z przedstawicielami zarządu firmy, którzy podzielą się z nimi swoją wiedzą z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
 
Finaliści konkursu CSR Masters: 
DZIAŁANIA PROZDROWOTNE I EKOLOGICZNE 
 
1. EKOstudent 
Drużyna: EKOnomistki 
Uczelnia: Szkoła Główna Handlowa 
Opis projektu: „EKOstudent" to akademicki festiwal propagujący ekologię i zdrowy tryb życia wśród społeczności akademickiej. W ciągu całego EKO tygodnia na uczelni odbędzie się cykl warsztatów, konkursów, paneli dyskusyjnych, spotkań z inspirującymi ludźmi, a na zakończenie odbędzie się plenerowy EKOpiknik. Główne sfery tematyczne, którym będą poświęcone poszczególne dni, to: odżywianie, uroda, zdrowie, biznes i środowisko. 
 
2. Ars Amandi 
Drużyna: Gorropu 
Uczelnia: Uniwersytet Wrocławski 
Opis projektu: Głównym celem projektu „Ars Amandi" jest uświadomienie nastolatków z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania o konsekwencjach przypadkowych kontaktów seksualnych, dostarczenie cennych informacji na temat chorób w okresie prenatalnym, chorób wenerycznych, zasad zdrowego trybu życia w okresie ciąży oraz diagnostyki prenatalnej. W ramach projektu odbywać się będą spotkania z zaproszonymi specjalistami, m.in. dr. ginekologii, dr. biologii rozwoju, psychologiem oraz studentami pokrewnych kierunków. 
 
3. Ratownictwo dla wszystkich 
Drużyna: Endorfina 
Uczelnia: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny 
Opis projektu: „Ratownictwo dla wszystkich" to projekt realizowany przez Harcerski Klub Ratowniczy „Endorfina” działający przy Hufcu Łódź-Polesie. Zrzesza on młodych ludzi pełnych pasji do ratownictwa, którzy sukcesywnie doszkalają się w tej dziedzinie, a zdobytą wiedzę pragną przekazywać dalej. W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów z pierwszej pomocy w łódzkich szkołach podstawowych. Głównym celem jest zarażanie innych swoją pasją, a także kreowanie wśród najmłodszych postawy otwartej do pomocy drugiemu człowiekowi. 
 
DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE, EDUKACJA I KULTURA 
 
1. Restart 
Drużyna: Enactus SGGW 
Uczelnia: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego 
Opis projektu: Projekt „Restart” ma na celu zbiórkę niepotrzebnej elektroniki, głównie podzespołów komputerowych. Zadaniem zespołu będzie odrestaurowanie oraz złożenie gotowych i działających komputerów z otrzymanych sprzętów, które następnie zostaną przekazane domom dziecka. W placówkach, gdzie zostaną utworzone sale komputerowe, zainstalowane zostanie niezbędne oprogramowanie. Dodatkowo dzięki nawiązaniu współpracy z firmami informatycznymi, zorganizowane będą kursy programowania dla młodzieży. 
 
2. Szachy dla niewidomych 
Drużyna: Szach Mat 
Uczelnia: Akademia Górniczo-Hutnicza 
Opis projektu: Celem projektu „Szach Mat" jest skonstruowanie szachów przeznaczonych dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Projekt zakłada zaprojektowanie oraz wykonanie figur szachowych i szachownicy, w sposób umożliwiający osobom niewidomym łatwe rozpoznawanie figur, miejsca na szachownicy, a także sprawne i bezbłędne poruszanie się po polu gry. Zastosowanie nowych technologii (m.in. druk 3D) oraz rozwiązań magnetyczno-mechanicznych pozwoli graczom na łatwe poruszanie się po szachownicy. 
 
3. Street Workout - Pasja i Styl Życia 
Drużyna: Węglowa Street Workout 
Uczelnia: Uniwersytet w Białymstoku 
Opis projektu: Projekt „Street Workout – Pasja i Styl Życia” jest skierowany do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Promowany w ramach inicjatywy sport jest treningiem z ciężarem własnego ciała. Uczy systematyki i sumienności wykonywanych zadań, a także jest świetną odskocznią od problemów oraz zmartwień. Projekt zakłada zorganizowanie wspólnych treningów, pokazu Street Workout oraz prelekcji na temat zdrowego żywienia w co najmniej pięciu domach dziecka w woj. podlaskim.
 
Więcej informacji dotyczących konkursu na stronie: http://csrmasters.pl/