Cr Navigator
CSR od kuchni, czyli praktyczna strona Społecznej Odpowiedzialności Biznesu
2017-03-29
CSR od kuchni, czyli praktyczna strona Społecznej Odpowiedzialności Biznesu
Świat nieustannie się zmienia, nowe firmy wyrastają jak grzyby po deszczu. Konkurencja rośnie, wzrastają oczekiwania.
Strategia Społecznej Odpowiedzialności biznesu, czyli CSR zyskuje coraz większą popularność, przekształcając się z chwilowej mody w konieczność, która procentuje. Jako pojęcie stosunkowo nowe budzi wiele pytań i wątpliwości. Okazją do poszerzenia wiedzy praktycznej na ten temat jest Forum CSR odbywające się 6 kwietnia w Warszawie
 
Wpisując w wyszukiwarkę hasło „Społeczna Odpowiedzialność Biznesu” bez problemu znajdziemy wiele artykułów i tekstów, które wyjaśniają nam znaczenie oraz historię tego pojęcia. Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej definicji, i tak naprawdę funkcjonuje ona pod różnymi nazwami. Najczęściej Społeczną Odpowiedzialność Biznesu traktuje się jako koncepcję – tak też w swoich dokumentach traktuje to pojęcie Komisja Europejska. Ogólnie rzecz biorąc, CSR to wszelkie działania na rzecz otoczenia firmy, między innymi: inwestowanie  w ochronę środowiska, włączanie się firm w kampanie społeczne, wolontariat pracowniczy, zrównoważony łańcuch dostaw czy dbałość o rozwój swoich pracowników. Warunkiem jest podjęcie tych działań dobrowolnie. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu nie jest bowiem oficjalnym wymogiem regulowanym przez prawo.
 
Działania takie niosą ogromne korzyści, co możemy dostrzec na przykładzie firm, które podobne działania z powodzeniem stosują i rozwijają na co dzień. Korzyści to między innymi lepszy odbiór przedsiębiorstwa w społeczeństwie, atrakcyjniejszy wizerunek, wzrost konkurencyjności na rynku, zainteresowanie pracą w danej firmie i wiele innych. Są to jednak z pewnością działania długoterminowe i nie ma właściwie co liczyć na szybkie efekty w krótkim czasie. Jednak cierpliwość popłaca, przedsiębiorstwo stopniowo zdobywa zaufanie konsumentów i pracowników, podnosząc swoją konkurencyjność na rynku, co przekłada się na sukces. Bardzo ważne jest, by działania w zakresie CSR miały związek z podstawową działalnością firmy, a zaczynać je należy od dialogu społecznego. Istotnym aspektem jest także raportowanie niefinansowe – pojawił się już taki obowiązek nałożony unijną dyrektywą. Raportowanie oraz działania CSR otwierają przed przedsiębiorstwami możliwość korzystania z aktywów, którymi zarządzają europejskie fundusze inwestycyjne.
 
Jednak to, co nurtuje to odpowiedź na pytanie: jak to właściwie wygląda w praktyce? CSR zdobywa coraz większą popularność w Polsce. W związku z tym pojawia się wiele pytań, niepewności. Ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu nie trzeba eksperymentować na własną rękę. Podczas Ogólnopolskiego Forum CSR w Warszawie specjaliści oraz przedstawiciele firm takich jak Sanofi, Deloitte, DB Schenker, Allegro czy Polpharma opowiedzą o swoich doświadczeniach z Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu. Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno osoby, które chcą dopiero wprowadzić tę strategię do swojej firmy oraz ci, którzy strategię tę chcą skutecznej rozwijać. Przybliżone zostaną narzędzia i przykłady praktyczne, nowe technologie, budowa programu etycznego i odpowiedź na pytanie – czy rzeczywiście zbyt dużo to kosztuje? Ponadto poruszony będzie temat właśnie raportowania niefinansowego, kwestia dialogu społecznego, omówione zostaną cele zrównoważonego rozwoju w kontekście działania polskich firm, a także podana odpowiedź na pytanie czy jest to szansa czy kolejne koszty dla przedsiębiorców.

Zgłoszenia oraz szczegółowy program dostępny jest na stronie www.dlaCSR.pl. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: csr@skillgroup.pl