Cr Navigator
Rodzic w pracy? Tutaj z pewnością zadowolony!
2017-04-03
Rodzic w pracy? Tutaj z pewnością zadowolony!
Praca, kariera i wychowywanie dzieci. Na pierwszy przebłysk myśli może się wydawać, że to sprzeczne ze sobą wartości.
 Że jak kobieta wraca do pracy po urodzeniu dziecka to tylko dlatego, że musi. A w ogóle to cały czas w będąc w pracy myśli o tym jak się z niej wyrwać, kiedy wybije wymarzony fajrant i będzie mogła do wrócić do dziecka. Pracująca i robiąca karierę matka małego dziecka zazwyczaj postrzegana jest jako ta złą, egoistyczna, skupiająca się na sobie, a nie na dziecku. Ale rzeczywistość jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Odwieczny konflikt na lini pracodawca – rodzic (główne matka), pracownik rodzic – pracownic nie rodzic, wynika z braku wzajemnego zrozumienia.

Nie wszyscy pracodawcy wdrażają rozwiązania, które mogłyby godzić światy pracowników, którzy mają dzieci. Wolą udawać, że pojawienie się dziecka nie zmienia dyspozycyjności i elastyczności. A rodzice muszą się naginać i sporo kombinować, żeby tym wymaganiom sprostać. Pracodawcy nie dbają też o to co teraz modnie nazywa się „zarządzaniem różnorodnością”, czyli dbaniem o komfort pracowników pochodzących z różnych grup, mających różne potrzeby. Stąd rodzące się w zespołach konflikty związane z urlopami, nadgodzinami, pracą w weekendy. Wydawać by się mogło, że z takiego impasu nie ma wyjścia. Ale są, również na naszym polskim rynku, firmy które podchodzą do tych wyzwań inaczej. Odpowiedzialnie. Z chęcią zadbania o swoich pracowników, którzy są dla nich (z resztą dla każdej firmy) konkretną wartością. Bo zadbany pracownik to dobry pracownik. A zestresowany pracownik to tykająca bomba.
 
Dentsu Aegis Network to jedna z największych na świecie agencji komunikacyjnych. W Polsce składa się z 11 spółek, które zatrudniają ok. 800 pracowników, co tym samym plasuje ją w czołówce firm działających w Polsce. Pracownicy Denstu mają w sumie 260 dzieci. Branża komunikacyjna to wymagający gracz. Terminy, ogromne budżety, klienci z dużymi oczekiwaniami. Spora presja. Jak to się więc dzieje, że do Dentsu po urlopie macierzyńskim wraca większość matek?
 
Przykład idzie z góry, w tym przypadku z Japonii. Dentsu Aegis jest agencją sieciową, co pewnie nie pozostaje bez wpływu, także na jej decyzje związane z działaniami z zakresu CSR, które pop prostu stają się częścią kultury korporacyjnej. Stąd zapewne też inne wzorce w Dentsu niż w innych agencjach, czy też firmach międzynarodowych działających na polskim rynku, chociaż praktyki nie są bezpośrednio kopiowane z japońskiej siedziby.
 
– Wszystkie spółki należące do polskiego oddziału Dentsu Aegis Network Polska działają zgodnie z globalną strategią CSR. Prowadzenie biznesu odpowiedzialnego społecznie jest z jednej strony naszym obowiązkiem, bo we wszystkich naszych oddziałach pracuje ponad 40 tys. osób, jak i naszą ambicją. Działania CSR są realizowane w większości przedstawicielstw agencji na całym świecie. Nasze zobowiązania skupiają się na odpowiedzialności wobec społeczeństwa, środowiska i pracowników – mówi Celina Prinz, CRS Manager.
 
Mam przekonanie jednak, że wszystko jest kwestią chęci. To co jest najbardziej zadziwiające w tym przypadku to fakt, że średnia  wieku pracowników agencji wynosi zaledwie 30,7 lat. Tym bardziej tak szeroki wachlarz wsparcia dla rodziców pozytywnie zaskakuje. A na co konkretnie mogą oni liczyć?
 
WONDERLAND, CZYLI PUNKT DZIENNEJ OPIEKI DLA DZIECI
Najbardziej innowacyjnym, a jednocześnie najbardziej przez rodziców docenianym, jest instytucja Day Care. Mimo problemu związanego z rosnącą liczbą pracowników i ograniczoną przestrzenią, Dentsu znalazło w swojej siedzibie miejsce na dzienną opiekę dla maluchów. Jak to działa? Otóż każdy rodzic, który ma nagły przypadek związany z dzieckiem – choroba niani, chwilowe zamknięcie żłobka lub przedszkola – może zostawić swoją pociechę pod okiem wykwalifikowanej niani, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. W ciągu dnia rodzic może zaglądać do malucha czy zjeść z nim posiłek.

W Day Care może jednocześnie przebywać maksymalnie 15 dzieci do 12. roku życia, wystarczy że rodzic dzień wcześniej da znać, że chciałby z takiej opieki skorzystać. Dla pracowników jest to ogromne ułatwienie, szczególnie w firmie w której standardem są spotkania z klientami, terminy oddania projektów, przetargi. W chwili osłabienia zdrowotnego – które w przypadku dzieci zdarza się bardzo często – rodzic nie musi stawać na głowie, żeby zorganizować opiekę dla dziecka, zwłaszcza że wielu rodziców realnie nie ma takiej możliwości. Day Care został z resztą stworzony w efekcie ankiety przeprowadzonej wśród rodziców, w której odpowiadali oni na pytania „co najbardziej odpowiadałoby na ich potrzeby”.

 
– W naszym biurze w Warszawie działa Wonderland – bezpłatny punkt dziennej opieki,  z którego mogą korzystać nasi pracownicy. Dzieci mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Organizujemy również zajęcia tematyczne podczas ferii i wakacji. Dzieci jedzą wspólne śniadanie, mają do dyspozycji zabawki edukacyjne, chodzą na spacery, a w lecie korzystają z ogródka. Dodatkowo, raz w roku z okazji Mikołajek w naszym biurze organizujemy spotkanie otwarte dla wszystkich dzieciaków i rodziców. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 200 dzieci. Jest to dla nas ogromne wyzwanie organizacyjne, ale przynosi nam też ogromną radość. Spotkanie pozwala dzieciom zobaczyć i zrozumieć, czym na co dzień zajmują się ich rodzice – mówi Celina Prinz.
 
Dziecko może korzystać z opieki do 5 dni z rzędu, czyli przez tydzień pracy rodzica. I umówmy się szczerze – zyskuje pracodawca, bo liczba zwolnień na dziecko zdecydowanie spada. Day Care zdecydowanie ułatwia też rodzicom zagospodarowanie czasu wolnego w instytucjach opieki: podczas ferii, przerwy świątecznej i wakacji. Wtedy z Wonderland korzysta najwięcej dzieci, a zapisy przyjmowane są z większym wyprzedzeniem. W ten sposób firma dostosowuje się do realnych potrzeb rodziców związanych z systemem opieki obowiązującym w Polsce.
 
POWRÓT ZE WSPARCIEM
Każda mama, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i ma trudności związane ze zorganizowaniem powrotu lub zwyczajnie nie jest pewna czy da sobie radę z zostawieniem dziecka pod opieką, może skorzystać z bezpłatnego wsparcia coacha i psychologa dziecięcego. Z 3 h spotkań może skorzystać także tata, który ma trudności z połączeniem czasu pracy i nowych obowiązków związanych z pojawieniem się dziecka. O powrocie rodzica do pracy wcześniej informowany jest także dział HR i bezpośredni przełożony, co pozwala wspólnie ustalić jakie są potrzeby rodzica i możliwości związane z elastycznością pracy – skróconymi godzinami lub częściową pracą z domu. Menedżerowie muszą też rozwiązywać ewentualne konflikty między pracownikami związane z tym, że rodzic musi wyjść o danej godzinie, aby odebrać dziecko z przedszkola, a kolega zza biurka musi zostać dokończyć projekt lub rodzice chcą brać 2 – 3 tygodnie urlopu z rzędu. Ale jak zapewniła mnie moja rozmówczyni do tej pory nie zdarzyła się sytuacja, aby do niej lub do działu HR jakiś pracownik zgłosił tego typu konflikt, a praca w różnorodnym środowisku jest elementem szkoleń kadry menedżerskiej.
 
WSPÓLNY CZAS
Chcąc integrować pracowników, zarówno rodziców miedzy sobą, ale też pracowników którzy dzieci nie mają z rodzicami, Dentsu organizuje wspólne wydarzenia związane z Dniem Dziecka, Mikołajkami, bierze udział w akcji „2 godziny dla rodziny”, czy organizuje wakacyjne, odpłatne wycieczki dla dzieci. W ten sposób dzieci poznają świat pracy rodziców, a rodzice poznają się wzajemnie.
 
W 2016r.  przez trzy godziny spotkania mikołajkowego w firmie pojawiło się 200 dzieci. Jest to dla nas ogromne wyzwanie organizacyjne, ale przynosi nam też ogromną radość. Spotkanie pozwala dzieciom zobaczyć i zrozumieć, czym na co dzień zajmują się ich rodzice. Na Mikołajki przychodzą też ci pracownicy, którzy dzieci nie mają. Często są mile zaskoczeni, bo nie mieli pojęcia, że koleżanka z tego samego działu jest mamą. – mówi Celina Prinz.
 
DROBNE GESTY
Tuż po narodzinach rodzice otrzymują specjalny firmowy kocyk z wyszytym imieniem i datą urodzenia dziecka. Dentsu oferuje też atrakcyjne cenowo ubezpieczenia zdrowotne, z których mogą korzystać członkowie rodziny pracownika. Do tego coroczne świąteczne upominki dla dzieci, od pewnego czasy wspólnie przygotowywane z firmą Lego. Do tego szeroka komunikacja wewnętrzna, w której pokazuje się sylwetki pracowników, również rodziców.
 
Efekt jest taki, że coroczne badaniach satysfakcji pracowników są bardzo dobre, a tak jak wspomniałam wszystkie matki, które w ubiegłym roku miały po urlopie macierzyńskiem wrócić do pracy to zrobiły i wszystkie sporadycznie korzystają z punktu opieki dla dziecka. A Dentsu Aegis Network ciągle rośnie w siłę.
 
Artykuł oryginalnie opublikowany na blogu: rodzicwmiescie.wordpress.com
Autorka: Agnieszka Krzyżak
Zdjęcia: Agnieszka Krzyżak oraz firma Dentsu Aegis Networ