Cr Navigator
Zrównoważone piękno w L`Oréal - wywiad
2017-04-04
Zrównoważone piękno w L`Oréal - wywiad
Z Alexandrą Palt, Chief Sustainability Officer at L`Oréal rozmawia Aleksandra Nowak BE.NAVIGATOR
Rozmowa odbyła się podczas spotkania "Zrównoważony rozwój - globalne zobowiazania a wyzwania lokalne" na którym Grupa L`Oreal przybliżała działania w obszarze CSR w Polsce i na świecie.

Program L’Oréal „Dzielimy się pięknem ze wszystkimi” (Sharing Beauty with All) stawia na kreowanie zrównoważonego piękna. Czym jest to pojęcie dla Pani?
To bardzo dobre pytanie. Kiedy słyszę o "zrównoważonym pięknie" to od razu przychodzi mi na myśl dostarczanie piękna wszystkim ludziom. Dla mnie piękno jest bardzo osobistym pojęciem i uważam je za jedno z podstawowych pragnień człowieka, które towarzyszy mu od zawsze. Patrząc na piękno z perspektywy historycznej, pragnienie estetyki napędzało ludzi do zmieniania świata dookoła nich. To wszystko o czym wspomniałam i dążenie do dzielenia się pięknem ze wszystkimi jest głęboko wpisane w misję L`Oréal. Nasze zobowiązanie wypełniamy poprzez łatwiejszy dostęp do najlepszych produktów kosmetycznych. Najlepszych, czyli wyprodukowanych w sposób zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. W ten sposób kosmetyki upiększają konsumentów jak również mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo.

Według badań L`Oréal, najwrażliwszym ogniwem w łańcuchu dostaw jest konsument, który generuje najwięcej śladu węglowego, a jednym z zobowiązań programu jest wsparcie konsumentów, by mogli żyć w zgodzie ze zrównoważonym podejściem. Jak L`Oréal planuje osiągnąć ten cel? 
Przykłady konkretnych działań znajdziemy w jednym z filarów programu „Dzielimy się pięknem ze wszystkimi” jakim są zrównoważone innowacje. Skupiamy się przede wszystkim na ulepszaniu każdego z produktów pod względem środowiskowym. To ogromna odpowiedzialność, ponieważ każdego roku dostarczamy na rynki międzynarodowe prawie 8 bilionów produktów. Jeśli każdy z nich poprawi swój ślad środowiskowy choć odrobinę, w sumie zrobi to ogromną różnicę.
 
Stopniowe udoskonalanie produktów wiąże się ze strategicznym podejściem do tworzenia i poszukiwania innowacji. Na przykład obecnie pracujemy nad szamponami, które do spłukania potrzebują tylko 1 zamiast 7 litrów wody. Współpracujemy z fryzjerami nad projektami urządzeń, które pomagają obniżyć konsumpcję energii elektrycznej i ponowne wykorzystanie zużytej wody. Szukamy innowacji na całym świecie i w różnych miejscach: od start-upów po organizacje pozarządowe działające dla środowiska. Ale jest to proces, który wymaga czasu.
 
Innowacjom produktowym musi towarzyszyć nieustanna edukacja konsumentów i aktywny dialog. Mamy świetne materiały komunikacyjne, które pomagają nam osiągnąć ten cel. Na stronach dedykowanym naszym produktom, klienci znajdą całą masę porad jak prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia i jak przyczynić się do poprawy środowiska, dzięki używaniu naszych produktów. Dla przykładu, jedna z naszych marek - Matrix - przygotowała kompletny poradnik dla fryzjerów, jak zmniejszyć swój ślad węglowy w salonach.
 
A wracając do wspomnianego przez Panią ciekawego wątku dialogu z interesariuszami, czy angażujecie ich Państwo również w proces projektowania produktów?
W procesie dążenia do zmniejszenia śladu środowiskowego naszych produktów stworzyliśmy narzędzie Sustainable Product Optimization, które wspiera nas w mierzeniu oddziaływania na środowisko. To bardzo złożony instrument, którego zaprojektowanie zajęło nam 3 lata. Zaangażowaliśmy w nie mnóstwo osób: pracowników, ekspertów i naukowców z całego świata. Współpracowaliśmy m.in z twórcami koncepcji ‘Planet Boundaries’ Stockholm Resilience Centre, którzy specjalizują się w mierzeniu wpływu środowiskowego. Dzięki temu możemy dokładnie ocenić jak produkt (tj. jego skład, opakowanie, ale także dostawcy, logistyka itd.) oddziałuje na środowisko. To część wielkiej zmiany w podejściu do projektowania produktów L`Oréal, ponieważ teraz każdy projektant, menedżer produktu, marketer musi zawsze brać pod uwagę kwestie środowiskowe i nieustannie sprawdzać czy i jak może poprawić poszczególne parametry. 
 
Filozofia współprojektowania rozwiązań kompletnie zmieniła nasze podejście do pracy. Odzwierciedlają to słowa naszego CEO, Jean Paul Agon, który powiedział: „Do tej pory ludzie rozwijali produkty pod kątem rentowności oraz wydajności, a ja chciałbym, by nasze kosmetyki były również zrównoważone”. Dlatego element zrównoważonego rozwoju to trzeci wymiar, który jest już na stałe wpisany w tworzenie naszych produktów.
 
Program „Dzielimy się pięknem ze wszystkimi” (Sharing Beauty with All) został stworzony w 2013 roku. Patrząc z perspektywy czasu: co udało się już dokonać i gdzie widzicie Państwo największe wyzwanie?
Myślę, że największe powody do radości daje proces transformacji, jaki właśnie obserwujemy. Tworzenie zrównoważonych produktów jest już na stałe wpisane w DNA naszej firmy, a każdy kraj, w którym działamy jest zaangażowany w tworzenie wspólnej wartości. Czujemy ogromną satysfakcję widząc wpływ, jaki na społeczność lokalną mają nasze programy zaangażowania społecznego. Takie chwile są bardzo ważne i dają nadzieję, bo wiemy, że mamy zasoby, by dokonać prawdziwej zmiany. Największym wyzwaniem jest natomiast skala i szybkość działania. Ciągle zadajemy sobie pytanie, czy zmiana, która następuje dzieje się wystarczająco szybko. Ale jest to pytanie, z którym zmagamy się jako społeczeństwo każdego dnia.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej o programie Sharing Beauty With All: tutaj