Cr Navigator
Nagroda Nobla przemysłu odzieżowego
2017-09-13
Nagroda Nobla przemysłu odzieżowego
Fundacja H&M ogłasza trzecią edycję międzynarodowego konkursu Global Change Award –
nagrodami dla autorów najbardziej innowacyjnych pomysłów, które pomogą zrewolucjonizować przemysł modowy są grant w wysokości 1 miliona Euro oraz udział w programie coachingowym.
Konkurs Global Change Award został zainicjowany przez organizację non-profit Fundację H&M. Jest on skierowany do autorów śmiałych koncepcji, które mogą przyspieszyć przejście przemysłu modowego od modelu linearnego do obiegu zamkniętego (wolnego od odpadów). Pięciu zwycięzców podzieli się dotacją w wysokości 1 miliona Euro oraz otrzyma dostęp do rocznego programu Innovation Accelerator. Program oferuje wsparcie dostosowane do potrzeb zwycięzców oraz dostęp do branży mody. W 2016 roku złożono ponad 2800 wniosków ze 130 krajów.

Dzisiaj, 13 września nastronie globalchangeaward.com rozpoczyna się trzecia runda konkursu. Konkurs Global Change Award stawia wyzwanie innowatorom pragnącym zmienić oblicze przemysłu odzieżowego i jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w świecie mody. Przykłady zwycięskich projektów z ubiegłego roku to: skóra wyprodukowana z resztek po produkcji wina, włókna cyfrowe wplecione w tkaniny ułatwiające proces recyklingu, czy przyjazny środowisku nylon wyprodukowany z wody, odpadów roślinnych i energii słonecznej. Fundacja H&M, jak i firma H&M nie roszczą sobie praw kapitałowych ani intelektualnych do innowacji biorących udział w projekcie. Celem tego projektu jest wywarcie realnego i pozytywnego wpływu na przyszłość przemysłu modowego.

"W trzecim roku trwania konkursu, nagroda Global Change Award stała się rozpoznawalnym, znaczącym i pozytywnym motorem zmian w przemyśle modowym. Okazało się, że jest prawdziwym katalizatorem talentów, który daje im wsparcie i dostęp do cennej sieci kontaktów, dzięki czemu mogą wprowadzać innowacje na rynku. Z zaciekawieniem oczekuję tegorocznych zgłoszeń", mówi Karl-Johan Persson, członek zarządu H&M Foundation i Dyrektor Generalny Grupy H&M.

Panel ekspertów posiadający rozległą wiedzę w dziedzinie mody, środowiska, obiegu zamkniętego oraz innowacji, wybiera pięciu zwycięzców. Następnie w drodze głosowania online jest pomiędzy nich dzielona nagroda w wysokości 1 miliona Euro. Oprócz dotacji zwycięzcy otrzymują dostęp do rocznego programu Innovation Accelerator, który ma na celu przyspieszenie wdrożenia innowacji i maksymalizację ich wpływu na branżę. Dzięki programowi laureaci będą pracować nad swoimi projektami w Sztokholmie, Nowym Jorku i Szanghaju. Innovation Accelerator jest prowadzony przez Fundację H&M we współpracy z Accenture, jedną z najważniejszych firm zajmujących się strategią i doradztwem na świecie.
Partnerem programu jest również Królewski Instytut Technologii KTH w Sztokholmie, jeden z czołowych europejskich uniwersytetów technicznych i inżynieryjnych.

"Zrównoważona i odpowiedzialna konsumpcja to przyszłość. Musimy wciąż poszukiwać
mądrzejszych sposobów wytwarzania i korzystania z dóbr. W tym świetle nagroda Global Change Award jest ważną inicjatywą. Przemyślane użytkowanie, recykling oraz ponowne wykorzystanie zużytych przedmiotów w nowatorski sposób – właśnie to pozwoli wprowadzić znaczące zmiany w otaczającym nas świecie”, mówi prof. Edwin Keh, Dyrektor Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel oraz członek panelu ekspertów GCA.

Źródło: informacja prasowa