Cr Navigator
 
2017-11-29
Firma Billon z nagrodą World Summit Award za spełnianie celów ONZ
Polska firma technologiczna Billon została zwycięzcą konkursu World Summit Award w kategorii Business & Commerce jako autor jednego z 40 najlepszych cyfrowych rozwiązań, które umożliwiają osiągnięcie celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Firma zwyciężyła wśród 400 zgłoszeń ze 180 krajów, udowadniając jurorom, że opracowana przez nią przełomowa technologia płatności online wykorzystująca rozproszony rejestr (distributed ledger technology – DLT) i blockchain może przyczynić się do eliminacji ubóstwa, zapewnienia wzrostu gospodarczego, czy też zwiększenia roli kobiet w światowej gospodarce. 
Billon to narzędzie rozwiązujące światowy problem wykluczenia finansowego. 2,5 miliarda osób na świecie nie posiada konta bankowego i nie uczestniczy w globalnej gospodarce finansowej ze względu na to, że oferowanie im usług finansowych jest nieopłacalne, z uwagi na zbyt dużą liczbę pośredników i instytucji, które pobierają prowizję. Firma proponuje nowe rozwiązanie, w którym pieniądze są zapisywane jako cyfrowe dane na smartfonach oraz bezpośrednio przesyłane pomiędzy użytkownikami bezpłatnie. 

Billon jako pierwsza firma na świecie umożliwia płatności narodowymi walutami, jak złotówki czy funty, używając rozproszonego rejestru i technologii blockchain. Pieniądze w tej technologii są zapisywane jako zaszyfrowane pliki na urządzeniach przenośnych lub w chmurze. Użytkownicy nie muszą posiadać rachunku bankowego ani karty płatniczej, ponieważ wszystkie transakcje dokonywane są bezpośrednio między ich urządzeniami, z pominięciem pośredników. Jest to niesamowicie szybka i bezpieczna metoda płatności, z której może korzystać dowolna osoba ze smartfonem, bez względu na jej wiek, bogactwo, czy status społeczny. 

Natychmiastowe płatności Billon mogą znaleźć zastosowanie w e-commerce, monetyzacji treści, mikropłatnościach, programach motywacyjnych i lojalnościowych, transferach międzynarodowych, czy dotacjach dla twórców treści online. Polityka firmy zakłada, że zwykli użytkownicy będą mogli skorzystać z aplikacji za darmo. Rozwiązania dla biznesu będą generować wystarczająco wysoki przychód, żeby udostępnić bezpłatnie technologię początkującym przedsiębiorcom lub artystom, dając im narzędzie do łatwego zarabiania i zarazem realizując wizję zrównoważonego oraz społecznie odpowiedzialnego wzrostu.