Cr Navigator
10. jubileuszowa i ostatnia edycja Projektu Teatr Capgemini
2018-12-06
10. jubileuszowa i ostatnia edycja Projektu Teatr Capgemini
  Na co dzień menedżerowie, specjaliści IT i finansiści wspierający klientów firmy w cyfrowej transformacji, ale w grudniu na deskach Teatru Ludowego w Krakowie zaprezentują efekty wielogodzinnych prób aktorskich. Pracownicy Capgemini już po raz 10. wystąpią w spektaklu charytatywnym. Przedstawienie reżyseruje Jerzy Jan Połoński
 

 

Przestrzeganie przez firmy zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) jest ważne dla ponad 66 proc. Polaków. Co trzeci badany (33 proc.) jako powód potencjalnej zmiany pracodawcy wskazał potrzebę pracy w bardziej etycznym przedsiębiorstwie  wynika z badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Przy czym społeczna odpowiedzialność biznesu nie musi oznaczać narzuconej przez firmę akcji. Lepiej sprawdzają się oddolne inicjatywy, zaproponowane przez pracowników, których efekty wspierają lokalne społeczności. Na takie rozwiązania postawiła firma Capgemini, która jako pierwsza w Polsce wystawiła własnymi siłami profesjonalny spektakl teatralny. W tym roku Projekt Teatr obchodzi 10 urodziny.

 

Jubileuszowe przedstawienie „To nie ta bajka!” przedstawia historię Alicji, pracownicy dużej firmy, która w tajemniczych okolicznościach przenosi się do baśniowej krainy, w której spotyka bohaterów poprzednich spektakli Capgemini. Baśń, opowiadająca o sile wyobraźni i potędze przyjaźni, zostanie wystawiona w Teatrze Ludowym w Krakowie już w grudniu. Wystąpią pracownicy Capgemini, którzy przez ostatnie kilka miesięcy przygotowywali się pod okiem profesjonalisty, znanego reżysera – Jerzego Jana Połońskiego. Wszystko po to, aby swoim zaangażowaniem przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. ‒ W tym roku, podobnie jak w poprzednim, całkowity przychód ze sprzedaży biletów zasili konto Stowarzyszenia „Ognisko”, organizującego m.in warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami ‒ mówi Karolina Długosz, CSR Manager Capgemini, odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia. ‒ W ciągu 10 lat trwania projektu przekazaliśmy na cele charytatywne ponad 140 tys. złotych.

 

Pionierzy kultury w CSR

 

Jubileusz sprzyja podsumowaniom. Firma Capgemini była pierwszą, która zaczęła organizować tego typu kulturalne przedsięwzięcia w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, stając się inspiracją i przykładem dla innych firm. Inicjatywa Capgemini była też kilkukrotnie nagradzana, zdobywając między innymi Global Community Engagement Award oraz Europejską Nagrodę Wolontariatu Pracowniczego „100 PROCENT”. Opracowania dotyczące Projektu Teatr pojawiały się w krajowych publikacjach, między innymi w publikacji Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT „Ludzie od Dobrych Pomysłów”.

 

Capgemini do pracy nad Projektem Teatr regularnie pozyskuje partnerów i sponsorów, upowszechniając ideę społecznej odpowiedzialności biznesu wśród innych firm. ‒ Wartość naszego przedsięwzięcia doceniają także teatry, z którymi przez ostatnich 10 lat pracowaliśmy: Teatr Ludowy, Małopolski Ogród Sztuki, Teatr Groteska w Krakowie oraz Teatr Kamienica i Teatr Studio w Warszawie - dodaje Karolina Długosz. W końcu artyści, którzy razem z nami tworzą Projekt Teatr, są gwarantem wartości artystycznej naszego przedstawienia, a wśród nich znajdziemy Jerzego Jana Połońskiego, Michała Kowalczyka, Jarosława Stańka, Dawida Kozłowskiego, Michała Pałubskiego, Izę Kałę, Alana Pakosza czy Adama Grzankę.

 

Rozwój przez pomaganie

 

Projekt Teatr pozytywnie przyczynił się także do odbioru firmy Capgemini wśród obecnych i potencjalnych pracowników. Osobom czynnie w niego zaangażowanym pomógł przezwyciężyć nieśmiałość i rozwinąć kompetencje komunikacyjne, a także wzmocnić inne miękkie umiejętności potrzebne w pracy.

 

Dla ludzi poszukujących bardziej biznesowych powodów angażowania się w takie projekty też mamy dobre wiadomości ‒ mówi Katarzyna Żołna-Boroń, jedna z pomysłodawczyń projektu, aktorka i autorka tekstów piosenek do tegorocznego spektaklu. ‒ Szwedzkie badania pokazały, że obcowanie z tekstem literackim obniża poziom stresu i pomaga lepiej zarządzać sobą i innymi. A nasze własne obserwacje dowodzą, że pracownicy, którzy stanęli na deskach teatru, rozwinęli wiele innych, równie ważnych kompetencji, do których należą poprawna wymowa i łatwość występowania przed publicznością, a także umiejętność współpracy w grupie – dodaje.

 

Przedstawienie Capgemini obejrzeć będzie można w Teatrze Ludowym w Krakowie w dniach 18, 19, 20 i 21 grudnia 2018 roku, o godzinie 19:00. Bilety można kupić na stronie: www.ebilet.pl lub www.mybenefit.pl.

 

Podczas spektaklu 21 grudnia dostępna będzie audiodeskrypcja, tym samym spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.