Cr Navigator
2020-04-08
"Czeka nas czas redefinicji wartości, ponieważ świat jaki znamy, odchodzi właśnie na naszych oczach"
 Rozmowa z Małgorzatą Węgierek, CEO Havas Media Group.

CR Navigator: W nasze systemy społeczne i gospodarcze, a w szczególności system ochrony zdrowia uderzyła pandemia ze wszelkimi tego konsekwencjami, również a może przede wszystkim dla gospodarki. Jaka jest rola branży komunikacji marketingowej w zaistniałej sytuacji? Jakie działania podjęła branża komunikacji marketingowej by stawić czoło zaistniałej sytuacji? Jakie działania podejmuje, by wzmocnić RESILIENCE zarówno nas jako społeczeństwa, biznesów, które przechodzą niezwykle trudną próbę, jak i społeczności osób powiązanych z komunikacją?


Małgorzata Węgierek:
Koronawirus błyskawicznie zdominował naszą rzeczywistość i wszyscy musieliśmy przestawić się nie tylko na nowy tok myślenia i działania. To bardzo dobry czas na aktywności w duchu meaningful, czyli takie, które realnie poprawiają jakość życia konsumentów i są pomocne. Nie tylko doradzamy markom, jak efektywnie działać na tym polu, sami również wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które pomagają naszym pracownikom odnaleźć się w tej zmianie. Nasz zeszłotygodniowy raport – Meaningful Shift, wyraźnie wskazuje, że marki, które aktywnie włączyły się w pomoc z kryzysem zdrowotnym, już zostały zauważone i docenione przez konsumentów. Z cyklicznie prowadzonego przez nas badania Meaningful Brands wynika natomiast, że już przed epidemią oczekiwaliśmy od marek zaangażowania w sprawy środowiska i społeczeństwa, teraz w dobie kryzysu odpowiedzialne działania marek zyskują jeszcze bardziej na sile. Na pewno nie wolno teraz milczeć czy zaprzestać komunikacji.


CR Navigator: Czy i jak zmieni się branża komunikacji marketingowej po pandemii? Wykorzystywane środki wyrazu? Kanały dotarcia? Czego się dzięki niej możemy nauczyć? Jaka jest Twoja prognoza na przyszłość po koronawirusie?


Małgorzata Węgierek:

Niestety nikt nie wie, jak długo potrwa stan pandemii, a co za tym idzie wszystkich związanych z nią ograniczeń. Czeka nas na pewno czas redefinicji wartości, ponieważ świat jaki znamy, odchodzi właśnie na naszych oczach, a zastępuje go zupełnie nowa, mocno zdigitalizowana rzeczywistość, która wymusza na nas nowy modus operandi. I to będzie największa zmiana, jaka nam zostanie po epidemii, pojawienie się produktów cyfrowych, formatów komunikacji online czy modeli biznesowych, które można zebrać w jedną ogólną koncepcję – online experience. To, że zmiana jest konieczna wiedzą i widzą już niektóre firmy, które zaczynają oferować właśnie tego typu usługi lub zmieniają swój dotychczasowy model działania.
Małgorzata Węgierek

CEO Havas Media Group. Ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku mediów, partnerstw biznesowych, negocjacji i zarządzania strategicznego. Dyrektor zarządzająca w wiodących, międzynarodowych firmach z branży mediowej i reklamowej. W 2010 r. dołączyła do Havas Media Group, żeby wprowadzić na rynek nową agencję mediową Arena Media, która po 4 latach została nagrodzona wyróżnieniem "Wschodząca Gwiazda" przez miesięcznik Media i Marketing polska i dołączyła do czołówki domów mediowych na polskim rynku. Od końca 2013 r. pełni funkcję CEO Havas Media Group, gdzie zarządza ponad 200-osobowym zespołem. Poprzednio zajmowała stanowisko Dyrektora Zarządzającego Grupy Burda, a wcześniej przez 14 lat zawiązana z MEC (obecnie Wavemaker), w którym przeszła przez wszystkie szczeble kariery zawodowej.