Cr Navigator
2020-05-27
"Naszym marzeniem jest powrót do nowej normalności“
 

Too Good To Go to duńska aplikacja stworzona do walki z marnowaniem żywności. Dzięki niej wybrane cukiernie, bary czy restauracje udostępniają niesprzedane posiłki za ich 1/3 ceny. Lokale zarabiają, nabywcy kupują taniej, a jedzenie się nie marnuje.

Dzisiaj rozmawiamy z Karoliną Woźniak, PR Managerką Too Good To Go, o tym jak firma zaangażowała się w pomoc podczas pandemii.


 

CR Navigator: Aplikacja Too Good To Go w Polsce pojawiła się w zeszłym roku. Jak wypadł jej debiut na polskim rynku i ile żywności udało się już Wam uratować?

 

Karolina Woźniak: Aplikacja została przyjęta bardzo ciepło i zdecydowanie ekscytuje użytkowników. Jesteśmy już w kilku największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Szczecinie, wkrótce otwieramy się w Poznaniu. Docelowo oczywiście chcemy być wszędzie, gdzie marnuje się żywność. Do tej pory mamy 180 tysięcy użytkowników, którzy uratowali już prawie 115 tysięcy posiłków. Przeliczając na emisję CO2, zaoszczędziliśmy taką ilość, która mogłaby być zużyta do kąpieli pod prysznicem, trwającej bez przerwy przez 17 lat. Innymi słowy, ratując posiłek ratujemy wiele więcej niż tylko jedzenie, bo to też woda, energia, godziny pracy ludzi.

 

Bardzo budujące jest to, że praktycznie każda żywność wystawiona w aplikacji jest ratowana – niekiedy paczki znikają w ciągu kilku minut. To właśnie pokazuje jak ta usługa przypadła ludziom do gustu, szczególnie aspekt niespodzianki, bo w aplikacji pojawiają się różne lokale, oferujące różnorodne produkty. Nigdy nie wiadomo więc, co się pojawi.

 

CR Navigator: Aby wspierać lokalne firmy w kryzysie stworzyliście akcję "We Care". To wyjątkowe działanie, bo na czas pandemii przeformułowaliście Wasz model działania. Czy mogłabyś więcej opowiedzieć o tej akcji- na czym polegała i jaki był jej społeczny impact?

 

Karolina Woźniak: Przede wszystkim, to była dla nas bardzo naturalna reakcja, aby zrobić coś dla branży gastronomicznej. Lokale gastronomiczne i ich właściciele to partnerzy w rozumieniu biznesowym, ale także osoby, z którymi utrzymujemy bliską więź i chcieliśmy im pomóc w tym ciężkim i niepewnym czasie. Akcja “We Care” polegała na tym, że zaczęliśmy udostępniać naszą platformę lokalom, które mogły sprzedawać posiłki w pełnej cenie, a które nie miały wcześniej możliwości dostawy jedzenia do domu. Zrobiliśmy to pro-bono, dzięki czemu całość kwoty trafiała do naszych partnerów.

 

Ponieważ proces dołączania do Too Good To Go jest maksymalnie uproszczony, aby ułatwiać funkcjonowanie naszym użytkownikom i organizacjom, również podczas akcji We Care możliwość skorzystania z naszej platformy była tak prosta, że lokale nie musiały podejmować wielu dodatkowych kroków, żeby skorzystać z naszej platformy, wystarczy wypełnić krótki formularz.

 

Największy wpływ społeczny naszego działania był w obszarze relacji z naszymi partnerami. Mogliśmy to zaobserwować bezpośrednio rozmawiając z właścicielami lokali, które przechodziły trudny czas. Przyjście z dobrą informacją o tym, że dajemy możliwość pomocy zapalało nadzieję w niejednym miejscu. 

 

CR Navigator: Po długim okresie zamknięcia w domach, powoli zaczynamy wychodzić z izolacji. Na nowo otwierają się firmy, zakłady fryzjerskie, restauracje. Jak wygląda otwieranie się branży gastronomicznej? Jakie stoją przed nią wyzwania?

 

Karolina Woźniak: Cieszymy się, że lokale na nowo się otwierają i wracają do normalnego działania, które zapewni im stabilność finansową. Naszym marzeniem jednak jest to, żeby to był powrót do nowej normalności, ponieważ ta wcześniejsza “normalność” doprowadziła do sytuacji w której się znaleźliśmy. Pandemia też obnażyła z jak wielkim problemem marnowania żywności się mierzymy, bo w momencie w którym odcięty został jeden obszar gospodarki, skala marnotrawstwa drastycznie wzrosła. Pojawił się problem ze zbiorem plonów i ich odbiorem, całym łańcuchem dostaw. Mieliśmy szansę na własne oczy zobaczyć jak źle funkcjonuje system, który nie jest przygotowany do kryzysu. Teraz więc naszym wyzwaniem jest lepsze przygotowanie się do rzeczywistości, w której takie kryzysy mogą się pojawiać, a my będziemy potrafili się z nimi lepiej zmierzyć. Skrócenie łańcucha dostaw, większe znaczenie lokalności i ograniczenie marnowania to tylko niektóre z rozwiązań, jakie powinny zostać wprowadzone w najbliższych miesiącach i latach.

 

CR Navigator: Too Good To Go w ostatnim czasie została firmą z certyfikacją B Corp, czyli organizacją, która dołączyła do ruchu firm, które aspirują do bycia najlepszymi dla świata a nie najlepszymi na świecie. Czy status B Corp wniósł duże zmiany w Wasz sposób funkcjonowania?

 

Karolina Woźniak: Przede wszystkim jest nam bardzo miło, że dołączyliśmy do grona B Corp, to wiele dla nas znaczy. Too Good To Go powstało z misji i było dla nas czymś naturalnym, żeby dołączyć do tego grona. Jednocześnie też jest dla nas ważne, aby być przykładem tego, że można być dobrym biznesem, odnosić sukces, być dobrym miejscem pracy i swoim działaniem nieść pozytywną zmianę społeczną.


Sam proces certyfikacji był dla nas wyjątkową okazją do tego, żeby nasza organizacja mogła przyjrzeć się swoim działaniom, “przejrzeć w lustrze”. Procedura certyfikacji opiera się o zestaw wartości, które powinny cechować firmę, i które nam są bardzo bliskie. Cieszymy się więc, że mogliśmy lepiej zweryfikować swój poziom działania i odpowiedzieć sobie na pytania co i jak możemy robić jeszcze lepiej. To bardzo cenne doświadczenie.


CR Navigator: Dziękujemy za rozmowę.

 

Karolina Woźniak: Ja również dziękuję.