Cr Navigator
Pracuj w zgodzie z wartościami
powrót

Osoby, którym zależy, żeby ich praca przynosiła nie tylko zysk finansowy, ale również przyczyniła się do polepszania świata, mogą od niedawna w łatwy sposób znaleźć pracodawców wyznających podobne wartości. Powstała B- Work, czyli pierwsza na rynku wyszukiwarka ofert pracy w biznesie o pozytywnym wpływie społecznym i środowiskowym.

Warto wspomnieć, że nie chodzi o jakiekolwiek przedsiębiorstwa społeczne. B-Work to usługa dla firm o statusie B-Corp, czyli takich, które poddały się złożonej i wymagającej procedurze mierzenia wpływu społecznego i otrzymały międzynarodową certyfikację B-Corp. Oznacza to, że są organizacjami reprezentującymi wysoki poziom odpowiedzialności i etyki w biznesie.

Platforma powstała w wyniku współpracy pomiędzy B-Lab, organizacją  non-profit (zajmującą się właśnie certyfikowaniem firm) a Fitzii, firmą tworzącą rozwiązania rekrutacyjne online, samą należącą do ruchu  B Corp.

 

Millenialsi chcą wartości

W dobie zmieniających się priorytetów pracowników, patrząc choćby na wartości pokolenia Millenialsów, sukces zawodowy i życiowy przestał być jednoznacznie powiązany z pozycją zawodową czy zarobkami. Z badań Deloitte z 2018 r. wynika, spada zaufanie młodych do biznesu, a 83% millenialsów uznaje, że miara sukcesu przedsiębiorstwa powinna wykraczać poza wyniki finansowe.

Według badanych, priorytetami biznesu powinny być kwestie takie jak tworzenie miejsc pracy, innowacje, poprawa jakości życia osobistego i zawodowego pracowników oraz wywieranie dobrego wpływu na społeczeństwo i środowisko.

Dla wchodzących na rynek pracowników zatem, to właśnie znaczenie ich pracy oraz poczucie wpływu stają się coraz ważniejsze. Dlatego młodzi pracownicy coraz częściej szukają pracodawców, którzy rozumieją ich wartości i   realnie angażują się w sprawy ważne dla otoczenia.  

Do tej pory kandydaci poszukujący pracy pod kątem społeczno- środowiskowym skazani byli z reguły na żmudne i czasochłonne zapoznawanie się z losowymi ofertami zamieszczonymi w internecie, a następnie prześledzenie działalności firmy. B Work może ten proces znacznie skrócić i uprościć,

Wartością dla kandydatów, poza dostępem do szerokiej bazy firm, jest funkcja wyszukiwania uwzględniająca nie tylko specjalizację kandydata, ale również obszar pozytywnego działania, w którym chciałby się realizować (ang. “Impact area”). Wśród tej kategorii znaleźć można m.in sport, edukację, zaangażowanie środowiskowe, walkę z ubóstwem czy podnoszenie jakości życia.

 

 

Polskie firmy pożądane

Misją B Work jest tworzenie społeczności liderów oraz promowanie idei transparentnego biznesu. Twórcy platformy przewidują, że dzięki temu rozwiązaniu podniesie się konkurencyjność firm, których kultura organizacyjna zakłada wysokie standardy społecznośrodowiskowe, co z kolei może stać się “magnesem” dla większej liczby firm, aby dołączyć do ruchu B-Corp. Wśród ogłaszających mogą znaleźć się bowiem nie tylko organizacje będące certyfikowanymi B Corp, ale też takie, które już zgłosiły swoją kandydaturę i są w procesie certyfikacji.

Niestety, ze względu na dopiero wschodzący ruch B Corp w  Europie Środkowo-Wschodniej, większość dotychczas opublikowanych ogłoszeń na platformie dotyczy ofert pracy na rynkach, na których świadomość odpowiedzialnego biznesu ukształtowała się dużo wcześniej, czyli m.in: w USA, Kanadzie czy Europie Zachodniej.

Wśród ogłaszających się pracodawców są firmy takie jak: Patagonia, GlobeScan czy Danone North America. 

Na szczęście ruch B Corp niedawno zawitał też w Polsce i został entuzjastycznie przyjęty przez liderów biznesu i działaczy społecznych. Mamy więc nadzieję, że już  wkrótce B Work wzbogaci się o interesujące oferty pracy z misją także z rodzimego podwórka.

 

Zapisz się na Newsletter

Video

Top 10
CR News

Zbadaj znamiona przed wakacjami Selektywny Carlsberg Nobel Społeczny Ashoki Nic nie może się zmarnować FOB poszerza szeregi Start dobrego rodzica Firma Mile Widziana Modna Kompania