Cr Navigator
Mike Thompson mówi o trendach na rynku CSR
powrót

Mike Thompson - Global Chief Executive z GoodBrand&Company, Visiting Professor of Responsible Leadership at the China Europe International Business School

Na konferencji, która właśnie dobiega końca słyszymy o wielu udanych projektach związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W większości przypadków dotyczy to jednak dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw. Interesuje mnie jak wyglądają działania CSR w mikro i małych przedsiębiorstwach?

Ciężko mi wypowiadać się na temat mniejszych firm w Polsce, ale mam pewne spostrzeżenia odnośnie trendu, który się dzieje w Wielkiej Brytanii. Tam większość mniejszych firm (głównie przedsiębiorstw rodzinnych) ma bardzo silne poczucie społecznej odpowiedzialności. Ta grupa ma odmienne spojrzenie na CSR - jest ono zdecydowanie mniej sformalizowane. Sama praktyka też jest inna. Trzeba też zaznaczyć, że większość ludzi z pokolenia tzw. generacji Y (obecni ok.25-latkowie) nie akceptują formy prowadzenia działalności jaką kierują się ich poprzednicy (pokolenie X). Z ust młodych można usłyszeć: "zarabiam wystarczająco dużo - chce teraz zrobić coś więcej" czy "chce pomóc społeczeństwu". Poświęcają więc swój czas, tak by pomagać innym i czuć się potrzebnym.

Jakie będą trendy w konsumpcji za 20-30-40 lat i jaki będzie mieć to wpływ na przedsiębiorców?

Już dziś coraz więcej mówi się o tym, że należy dbać o naszą planętę. Dlatego przedsiębiorcy zwracają większą uwagę na to, aby produkować nie tylko przedmioty ekologiczne, oszczędzające wodę i energię ale i również o nieskończenie długim okresie użytkowania. Czeka nas zatem fundamentalna zmiana procesów wytwarzania produktów. Aktualny sposób recyklinowania produktów jest nieefektywny i zostanie zastąpiony przez uprecykling. Co to oznacza? System jest prosty, np. producenci sprzętów AGD używać będą specjalnych materiałów, które bez potrzeby przetapiania będą mogły być użyte ponownie. Klient nie będzie już kupował - tylko wypożyczał lodówkę na 3-4 lata od producenta. Po tym czasie produkt będzie zwracany i w prosty sposób przetwarzany tak, że będzie mógł służyć dalej jako inny produkt. Więcej na ten temat dowiesz się z książki "Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things" napisanej przez specjalistów: architekta Williama McDonough i chemika Michaela Braungarta.

Ma Pan duże doświadczenie w pracy na rynku azjatyckim. Często słyszy się o nurtujących problemach występujących na tamtejszym rynku, takich jak kilkunastogodzinny czas pracy czy zatrudnianie nieletnich i dzieci. Czy skala tych zjawisk faktycznie jest tak wysoka?

Rzeczywiście problem ten daje się zauważyć, jednak jest on nieco przejaskrawiony. Trzeba podkreślić, że dotyczy on głównie fabryk używających niezaawansowanych technologicznie metod produkcji, a wymagających wysokich nakładów pracy. Dużo większym problemem w kontekście przedsiębiorstw jest jednak przekupstwo urzędników. Praktycznie codziennie umieszczane są w prasie wiadomości o nowoskazanych pracownikach administracji, którzy przez długie lata pracy przyjmowali łapówki. Niektórym grozi nawet dożywocie. W ten sposób tamtejszy rząd i władze lokalne starają się przestrzec zarówno urzędników jak i przedsiębiorców.

Jak mówił Peter Drucker: to, co możesz zmierzyć możesz też kontrolować. Jakimi wskaźnikami można mierzyć inwestycję w CSR?

Rzeczywiście określenie kryteriów nie było prostym zadaniem. Jednak dzięki licznym badaniom jest już dzisiaj możliwe. Jednym z takich wskaźników jest EROSEI (Economic Return on Social and Environmental Investment) który mierzy ekonomiczne zyski przedsiębiorstwa ze społecznych i ekologicznych inwestycji.

Innym wskaźnikiem jest GBSEI (GoodBrand Social Equity Index) czyli tzw. Indeks Wartości Społecznej Marki. Udziela on informacji, w jaki sposób zaangażowanie społeczne wpływa na wizerunek i siłę marki. Indeks ten mierzy odróżnienie, dynamizm, wizję oraz innowacyjność marki.

Czy polskie przedsiębiorstwa zostały już zbadane przez któryś z nich?

Tak. W tym roku GoodBrand Company zbadało GBSEI dla ponad 300 najbardziej rozpoznawanych marek w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że jego popularność wśród przedsiębiorców będzie rosła. Osobą, która może udzielić więcej informacji na temat przeprowadzonych w Polsce badań jest Paweł Niziński.

Rozmawiał: Konrad Sobiecki, dziennikarz "Pulsu Biznes

źródło: www.bbp.pb.pl


Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: