Cr Navigator
Wywiad z Laureatkami konkursu „Eko-oko na Warszawę”
powrót
Film, który zwyciężył w naszym konkursie, nakręcony został przez dwie studentki, przyszłe magister socjologii, Basię Bąk i Emilię Misiuk. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorkami, które opowiadają o miejskiej ekologii, stałej potrzebie edukacji w tym obszarze oraz o tym, w jaki sposób CSR przenika do świadomości społecznej.

CRN: Wasz film, spośród wszystkich nadesłanych propozycji, był najbardziej kompleksowy jeśli chodzi o podejście do zagadnienia ekologii. Skąd pomysł na tak szerokie podejście do tematu?

Trudno było wybrać najważniejszy aspekt z dziedziny ekologii, więc najlepszym wyjściem wydało się nam pokazanie całej gamy działań chroniących środowisko. Film to patchwork naszych pomysłów i burzy mózgów osób z naszego otoczenia, chodziło nam o uzyskanie barwnego i różnorodnego zestawu skojarzeń związanych z ekologią.

CRN: Czy osoby występujące w filmie to Wasi znajomi, czy poprosiłyście o pomoc osoby przypadkowe?

W większości aktorami byli nasi znajomi, dziękujemy wszystkim za ich zaangażowanie i cierpliwość wobec wszelkich oznak naszego amatorstwa. Niektóre osoby poznałyśmy przy kręceniu filmu, na przykład Natalię - dziewczynkę, która odpowiadała na pytanie, czym jest ekologia.

CRN: Czym zajmujecie się na co dzień i jaki ma to ewentualnie wpływ na Wasze osobiste podejście do ekologii?

Na co dzień studiujemy socjologię i stosowane nauki społeczne na UW. Można uznać, że dzięki studiom socjologicznym jesteśmy bardziej wrażliwe na problemy społeczne, a w tym na ochronę środowiska. W większym stopniu jest to jednak kwestia indywidualnych poglądów.

CRN: Czy środowiska, w których się obracacie popularyzują wartości ekosystemu?


W niewystarczającym stopniu. Staramy się to zmienić poprzez m.in. nakręcenie naszego filmu.

CRN: Jakiego rodzaju projekty są z Waszego punktu widzenia najbardziej wartościowe dla środowiska?

Najbardziej wartościowe projekty to takie, które przynoszą realne zmiany w traktowaniu środowiska, na przykład sprzątanie miasta, zbiórki makulatury czy zużytych baterii. Ważne są też projekty promujące postawy proekologiczne, tłumaczące, jakie to zachowania i dlaczego warto je realizować.

CRN: Czy wskazałybyście jakiś konkretny rodzaj projektów najbardziej korzystnych z punktu widzenia społeczeństwa i jego stosunku do zagadnienia zrównoważonego rozwoju i ekologii?

To te projekty, które tłumaczą nam, co kryje się za słowem ekologia czy wyrażeniem zrównoważony rozwój i które pokazują, co konkretnie możemy zrobić, aby chronić środowisko.

CRN: Czy znane Wam jest pojęcie Corporate Social Responsibility? Czy zetknęłaś się kiedykolwiek z zagadnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu?


Podczas naszych studiów dużo czasu poświęcamy organizacjom pozarządowym. Wiele z nich nawiązuje współpracę z przedstawicielami biznesu, którzy chcą wdrażać do swojej praktyki pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu - między innymi stąd znane było nam to zagadnienie.


Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: