Cr Navigator
Przyjazny urząd to eko-urząd
powrót

Jeden z tysięcy urzędów w Polsce. Dziewiąta rano, środek tygodnia. Nie ma kolejek, nie ma petentów, większość spraw załatwiana jest elektronicznie. Urzędnicy oszczędzają papier, a tylko niezbędne dokumenty drukują na ekologicznym papierze. Mrzonka? Nie. Tak mógłby wyglądać urząd posiadający certyfikat Zielonego Biura przyznawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.


O ile urząd bez petentów to dość futurystyczna wizja, o tyle urząd nie tonący w papierach (zwłaszcza tych jednostronnie zadrukowanych) to coś całkiem realnego - mówi Aleksandra Pacułt z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, organizacji przyznającej certyfikaty Zielone Biuro instytucjom, firmom – wszystkim organizacjom, które w codziennej działalności biurowej zużywają dużo energii, materiałów oraz produkują odpady.

Bez nadużyć

Jednym z kryteriów uzyskania certyfikatu jest racjonalne gospodarowanie papierem. I nie chodzi tu o wyeliminowanie drukarek i kserokopiarek z codziennego użycia, ale o oszczędne ich używanie – drukowanie tylko niezbędnych dokumentów (i to zawsze dwustronnie), korespondencja mailowa (jeśli to tylko możliwe), monitoring zużycia papieru i toneru. A co z tymi już zadrukowanymi jednostronnie kartkami oraz papierem z niszczarek? Te pierwsze bardzo chętnie przyjmą przedszkola i szkoły, których podopieczni szybko je zagospodarują, papier z niszczarki z kolei może zostać kreatywnie wykorzystany przez  studentów akademii sztuk pięknych.

Stworzenie ekologicznego biura, to zwykle zastosowanie prostych rozwiązań, które w dużej mierze zależą od codziennych nawyków ludzi w nim pracujących. Jak przekonać pracowników do zmiany złych przyzwyczajeń? Dające do myślenia etykiety rozmieszczone przy sprzętach biurowych, usunięcie indywidualnych koszy na śmieci przy biurkach na rzecz umieszczenia zbiorczych pojemników do segregacji odpadów czy wyeliminowanie jednorazowych naczyń, to tylko kilka prostych rozwiązań, które można wprowadzić od zaraz.  Takie właśnie rozwiązania wprowadzają urzędy, które już mogą pochwalić się certyfikatem Zielone Biuro.

Złoto dla zuchwałych

I choć certyfikat Zielonego Biura udało się zdobyć na razie tylko 7 urzędom w Polsce (UG Dębica, UM Wojnicz, UM Zakopane, US Zakopane, Starostwo powiatowe w Tarnowie, UM Człuchów, Generalny Konsulat Amerykański w Krakowie) to właśnie w urzędach oszczędności z racjonalnego gospodarowania papierem są największe. Mamy nadzieję, że w ślad za tymi urzędami pójdą kolejne. Bo w końcu urząd dbający o ekologię to także urząd przyjazny ludziom. – dodaje Aleksandra Pacułt z Fundacji.

Każdy urząd, ale także firma, którym leży na sercu dobro środowiska, może ubiegać się o certyfikat ekologiczny Zielone Biuro przyznawany przez Fundację. Certyfikat jest nie tylko potwierdzeniem już wprowadzonych proekologicznych rozwiązań, ale także podpowiedzią jak działać w przyszłości.

Najtrudniej zacząć

Pierwszym krokiem do pozyskania wyróżnienia jest złożenie deklaracji przystąpienia do certyfikacji. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest przystąpienie do wstępnego audytu środowiskowego, a następnie wdrożenie wskazówek i zaleceń audytora. Na zakończenie procesu przeprowadzany jest audyt certyfikujący, potwierdzający wprowadzenie sugerowanych zmian oraz zdobycie certyfikatu Zielone Biuro.

Koszt uzyskania certyfikatu to kilka tysięcy złotych. Organizacje znajdujące się na Zielonych Szlakach Greenways (www.greenways.pl) mogą uzyskać certyfikat nieodpłatnie w ramach projektu „Aktywna edukacja ekologiczna na Zielonych Szlakach Greenways”. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska pokrywa koszt certyfikacji 450 organizacji. O zakwalifikowaniu organizacji do udziału w projekcie decyduje stopień zaawansowania we wdrażaniu rozwiązań środowiskowych oraz kolejność zgłoszeń.


Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: