Cr Navigator
Zzielenieć z radości - recenzja książki „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce”
powrót
Ile tak naprawdę warta jest Puszcza Białowieska? Co oznacza tyrania małych decyzji? Dlaczego powinniśmy ratować tradycyjne biblioteki? Co ma wspólnego klasa kreatywna z zielenią w mieście? Na rynku pojawiła się pierwsza poważna publikacja na temat zrównoważonego rozwoju opisująca polskie podwórko. Książka „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce” wydana przez Fundację Sendzimira opisuje meandry tego zjawiska z punktu widzenia cyfr, ekonomii i bez „ekościemy”.

Sprawy związane z ochroną środowiska i ekologią są coraz częściej przedmiotami sporów politycznych i sloganów medialnych, zamiast merytorycznej dyskusji. Często myli się pojęcia (choćby zrównoważony rozwój z ekologią) i rzuca hasłami nie do końca je rozumiejąc (autorzy świetnie tłumaczą przykładowo zjawisko kapitału społecznego czy ekonomicznej koncepcji dobrobytu). Oprócz wykorzystania do celu uzupełnienia luk wiedzy, książkę można polecić też osobom zainteresowanym choćby zrównoważoną architekturą, urbanistyką lub tym szukającym inspiracji do polepszenia życia codziennego (może dom z beli słomianych?), czy środowiska biznesu.  Co najbardziej zaskakuje w publikacji to brak polskiej skłonności do narzekania i pozytywne przykłady, które już u nas funkcjonują (np. poprawa mobilności w Krakowie, czy projekt eko miasteczka Siewierz). Każdy rozdział teoretyczny jest zakończony studium przypadku z polskiego rynku i jak przyznają autorzy, jest ich o wiele więcej niż pozwala nam na to nasz polski pesymizm. Ktoś może zarzucić książce „amerykańskość”, ale ci, którzy wolą styl niemieckich podręczników też zatopią się w lekturze, bo obok praktycznych przykładów są liczby, wykresy i niezbędna teoria. Autorów publikacji jest ponad dwudziestu – od teoretyków i naukowców poprzez przedstawicieli biznesu do aktywistów związanych z organizacjami pozarządowymi. Redaktorom naukowym – Jakubowi Kronenbergowi (UŁ) i Tomaszowi Bergierowi (AGH) udało się zredagować tak różne punkty widzenia i koncepcje w spójną całość, którą można przeczytać nie tylko w bibliotece, ale i tramwaju.  I choć autorzy kierują publikację do profesjonalistów zajmujących się zrównoważonym rozwojem, prosty język i bardzo przystępna forma pozwoli sięgnąć po nią każdemu, kto interesuje się problemami współczesnego świata i jego przyszłością. To nie moda, to konieczność.

„Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce”, praca zbiorowa pod redakcją J. Kronenberga i T. Bergiera, Fundacja Sendzimira, Kraków 2010Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: