Cr Navigator
Konsument nieedukowany nie nadąża
powrót
W związku ze zbliżającymi się Targami wiedzy konsumenckiej, rozmawiamy z głównym organizatorem wydarzenia, Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Grażyna Rokicką.

Czy konsument w Polsce jest świadomy swoich praw?


Z badań wynika, że większość z nas ma w kwestii swoich konsumenckich praw określone i mocno ugruntowane przekonania. Niestety praktyka weryfikuje te przekonania negatywnie …
To znaczy, że mylą się ci konsumenci, którzy wierzą, że mają prawo zwrócić do sklepu towar, jeśli nie był on używany bądź jeśli od zakupu nie minęło dużo czasu. Sprzedawca może, ale nie musi przyjąć raz kupionego niewadliwego towaru.
Mylą się także ci, którzy sądzą, że jak nie udzielono im gwarancji na dany towar, to nie mają prawa do reklamacji, bowiem każdy towar można reklamować u sprzedawcy w ciągu 2 lat od jego wydania, jeśli nie jest on zgodny z umową.

Czy można powiedzieć, że konsument ma realny wpływ na kształtowanie praktyk sprzedawców?

Teoretycznie tak powinno być w gospodarce rynkowej: popyt czyli konsumenci decydując się na kupno określonych towarów i usług decydują równocześnie, jakie towary i usługi powinni dostarczać na rynek producenci i usługodawcy. Jednak jest wiele czynników zakłócających taką modelową sytuację. Należą do nich reklamy i inne praktyki marketingowe, które mają wpływ na wybory dokonywane przez konsumentów. Przykładowo, spośród wielu jogurtów wybieramy ten, który znamy z reklamy, bo nasza podświadomość podpowiada nam, że jest to ‘nasz’ – znany nam produkt. Ulegamy także grzecznemu akwizytorowi bądź wierzymy zapewnieniom sms, że wygraliśmy milion złotych, nawet jeśli rozsądnie rzecz biorąc, wiemy, że to niemożliwe żebyśmy wygrali coś w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału.
Tak więc, to raczej stały rozwój technik marketingowych i nie zawsze uczciwych praktyk rynkowych ma wpływ na kształt rynku. A konsument pozbawiony edukacji – nie nadąża.

W jakim zakresie organizacje takie, jak SKP mogą wpływać na postawy sprzedawców?

Przede wszystkim w indywidualnych sprawach, które zgłaszają do nas konsumenci, wskazujemy przedsiębiorcom, w jaki sposób naruszają przepisy prawa i mediujemy w celu szybkiego i bezkonfliktowego załatwiania reklamacji.
Mamy doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa konsumenckiego i na zlecenie firm takie szkolenia prowadzimy – to oczywiście wpływa na postawy sprzedawców, którzy chcą działać zgodnie z prawem.
Stowarzyszenie opiniuje również umowy zawierane przez różne firmy z konsumentami: sprawdzamy nie tylko zgodność takich umów z prawem konsumenckim, ale także ich zgodność z szeroko rozumianym interesem konsumenta. Umowa pozytywnie oceniona przez SKP otrzymuje certyfikat Dobra Umowa.

Jakie jest Pani najważniejsze oczekiwanie wobec Targów Wiedzy Konsumenckiej?

Te Targi to wydarzenie unikalne z wielu względów. Jest to  okazja dla konsumentów żeby dowiedzieć się kto – jakie organizacje i instytucje – zajmują się w Polsce ochroną konsumentów oraz z jakim problemem można się zwrócić do każdej z nich.
Co więcej, w czasie Targów eksperci będą udzielali porad konsumentom nie tylko w sprawach reklamacji towarów takich jak żywność, buty, czy sprzęt domowy. Można będzie także uzyskać poradę lub informację z zakresu telekomunikacji, energetyki, ubezpieczeń, a nawet umów zawieranych w innych krajach.


Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: