Cr Navigator
Wywiad z laureatem Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2011 - IBM
powrót
W ramach rozmów z laureatami tegorocznej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, przedstawiamy Państwu wywiad z Koordynatorką Programów Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w IBM Polska, Anną Jawor.


1. W czym Pani zdaniem leży źródło skutecznego CSR?

Skuteczny CSR to , jak wynika z moich doświadczeń, to przede wszystkim kwestia dobrze przemyślanej strategii. Obserwując różne firmy, które nawet dość chętnie przystępują do działań prospołecznych da się zauważyć, że pomimo czasem ogromnej skali podejmowanych przez nie działań, często te działania prowadzone są bardzo przypadkowo, bez jakiegoś wątku głównego, wręcz chaotycznie. Posiadanie dobrze opracowanej strategii jest w tym wypadku bardzo przydatne, dlatego, że mając bardzo dokładnie określone cele do osiągnięcia, które są oczywiście planowane dla IBM  globalnie, ale z uwzględnieniem kontekstu lokalnego, dobieram środki do ich osiągnięcia w sposób zorientowany na cele. Gdybym powiedziała moim szefom, żebyśmy zrobili jakiś projekt niezgodny lub niezwiązany z naszą strategią padłoby pytanie: a co nam to da? Przecież my prowadzimy biznes, nie filantropię. Często firmom brakuje zrozumienia, że odpowiedzialne inwestycje nastawione są na zwrot.
 
2. Jakie są Państwa plany rozwoju działań z obszaru CR?

Jeżeli chodzi o szeroko rozumiane zaangażowanie, to w IBM mówimy przede wszystkim o innowacji, głównie tej produktowej. Nasze zielone technologie, narzędzia optymalizujące zarządzanie są narzędziami zrównoważonego rozwoju, które cały czas rozwijamy i oferujemy klientom usprawniając ich efektywność energetyczną jak i finansową.
Co więcej? Angażujemy się aktywnie w rozwój systemu edukacji, a od niedawna, naszym nowym celem jest wsparcie sektora NGO. W Polsce sektor pozarządowy nadal nie potrafi być pełnoprawnym partnerem w rozmowach z biznesem, czy rządem. Organizacje rzadko pokazują nam, iż posiadają legitymizację społeczną, że stoją za nimi rzesze obywateli, przez co stając do negocjacji mogą być naszym pełnoprawnym partnerem, proponować rozwiązania, wysuwać żądania i oczekiwać ich realizacji. Problemem jest również brak inwestycji w profesjonalizm organizacji. Aktualnie rozpoczynamy programy mające na celu przekazywanie organizacjom trzeciego sektora  usług i produktów, które ułatwią i usprawnią zarządzanie i rozwój organizacji. Jednocześnie duży nacisk kładziemy na rozwój CSR-u w świadomości pracowników, organizujemy dla nich coraz więcej warsztatów, spotkań, informujemy o tym, co się dzieje w firmie i dlaczego. Nasi pracownicy lubią te tematy, lubią dowiadywać się o działaniach CSR. Prowadzimy też coraz więcej akcji wolontariackich, ale głównie tych skill-based. Kiedy oferujemy organizacjom możliwość wykorzystania naszych pracowników organizacje w pierwszym odruchu oferują im proste prace, malowanie płotów, rozdawanie ulotek. Dopiero kiedy tłumaczę, że to są fachowcy, specjaliści w swojej dziedzinie, na których normalnie organizacja nigdy nie będzie w stanie sobie pozwolić, zaczyna się rozumienie o co w tym chodzi i rzeczywiste wykorzystanie potencjału wolontariuszy na rzecz NGO’sa.


3. Jakie są najważniejsze wyzwania, stojące przed firmami, budującymi
wartość swojej firmy w oparciu o strategię odpowiedzialności?


Wyzwania to przede wszystkim kwestia znalezienia partnerów do działania. Chciałabym, żeby firmy zaczęły współpracować ze sobą, chciały robić razem fajne rzeczy, ale okazuje się, że wciąż jest ogromny opór. Nawet wśród stałych partnerów biznesowych trudno jest znaleźć osobę przekonaną i chętną do działania: na propozycję współpracy wszyscy mówią: Tak, super, zróbmy to. Ale kiedy przychodzi do konkretów okazuje się, że nic z tego nie wychodzi, bo firmy się wycofują. Być może byłoby łatwiej działać gdyby firmy rozumiały lepiej zagadnienia związane z CSR-em, gdyby istniał aktywny głos państwa w tej sprawie, póki co jeszcze tego brakuje. Problem w tym, że mamy potworne luki edukacyjne, brak zrozumienia jest typowy nie tylko dla firm, także tego dużego biznesu, ale też dla organizacji pozarządowych, administracji etc.

4. Na jakie obszary dobrych praktyk kładzie się największy nacisk w Pani firmie?


Aktualnie stawiamy przede wszystkim na innowacje produktowe, a jeżeli chodzi o ten wymiar bardziej społeczny, dużo inwestujemy w podniesienie poziomu edukacji oraz współpracujemy z organizacjami pozarządowymi zarówno w ramach wolontariatu, jak i właśnie wsparcia zaplecza organizacji i systemów zarządzania.

Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: