Cr Navigator
Komunikacja wewnętrzna a biznes: trudno chwalić się czymś, co jest wadliwe od środka.
powrót

W przeszłości większość firm traktowała komunikację wewnętrzną drugorzędnie, nadając jej raczej poboczną rangę. Priorytetem zarządów było zdobywanie nowych klientów poprzez zewnętrzne działania marketingowe. Dzisiaj widać, że to co dzieje się wewnątrz organizacji, jest równie ważne jak i to co na zewnątrz. W końcu trudno chwalić się czymś, co jest wadliwe od środka.


Według badań firmy doradczo-wdrożeniowej Kolibro, obecnie około 48 - 60 % polskich dużych i bardzo dużych przedsiębiorstw korzysta z intranetu – podstawowego narzędzia organizującego komunikację wewnętrzną. Mniejsze firmy decyduję się na tego typu wdrożenie rzadziej - w około 20 % - jednak zainteresowanie tego rodzaju systemem komunikacji wewnętrznej z każdym rokiem wzrasta również w tym sektorze.

 

Według raport firmy doradczej Watson Wayatt   „Capitalizing on Effective Communication” firmy przykładające dużą wagę do komunikacji wewnętrznej, mają aż o 47% wyższą stopę zwrotu dla akcjonariuszy.


Przedsiębiorcy częściej niż kiedyś korzystają także z outsourcingu usług z zakresu Internal Communication i Knowledge Management. Wśród dużych firm, aktualnie najczęściej zamawianą usługą w branży komunikacji wewnętrznej jest Audyt Komunikacyjny i Intranetu zorientowany na rewitalizacje istniejącego od kilku lat intranetu. Niewątpliwie świadczy to o coraz wyższej świadomości managerów i rosnącym potrzebach w obszarze usprawniania organizacji.

 

Przyczyną rosnącej liczny tego typu wdrożeń są potwierdzające ich skuteczność wyniki badań prowadzonych w organizacjach na całym świecie. Według raport firmy doradczej Watson Wayatt   „Capitalizing on Effective Communication” firmy przykładające dużą wagę do komunikacji wewnętrznej, mają aż o 47% wyższą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Dobrze zaplanowana strategia komunikacji wewnętrznej pozwala także uniknąć sytuacji kryzysowych i strat finansowych, oraz poprawić  relację między pracownikami. 

Badania potwierdzają także coraz częstsze wykorzystywanie w polskich organizacjach nowego typu modelu biznesowego – B2E (Business to Employee) bazującego właśnie na wysokiej jakości relacjach z pracownikami.

Badania potwierdzają także coraz częstsze wykorzystywanie w polskich organizacjach nowego typu modelu biznesowego – B2E (Business to Employee) bazującego właśnie na wysokiej jakości relacjach z pracownikami. By komunikować się z nimi skutecznie firmy wykorzystują wewnętrzne portale intranetowe, które coraz częściej funkcjonują na zasadach popularnych portali społecznościowych, np. Facebooka, w których pracownik zabiera głos, komentuje, zadaje pytania i angażuje się w życie firmy. Jane McConnell, specjalistka strategii intranetu o globalnej renomie i autorka uznanego w branży IC dorocznego raportu Global Intranet Trends*, wskazuje, że przyszłością intranetów i komunikacji wewnętrznej jest właśnie tego typu implementacja w ramach jednego systemu – zwanego Digital Workplace – który jest połączeniem klasycznego intranetu, platform współdziałania oraz narzędzi social media.

O zmianach zachodzących w branży intranetów i komunikacji wewnętrznej oraz żywym zainteresowaniu tym tematem przez polskich przedsiębiorców świadczą także pojawiające się na rynku wydarzenia poświęcone ww. tematyce. Od dwóch lat organizowany jest konkurs INTERNALE POLAND – na najlepszy projekt komunikacji wewnętrznej i intranetu. W tym roku po raz pierwszy w Polsce odbywa się także kongres - European IC & Intranet Meeting - poświęcony wyłącznie zagadnieniom związanym z Internal Communication, Knowledge Management i intranetami, który 5 i 6 października br. zgromadzi w Hotelu Westin w Warszawie prezesów spółek, przedstawicieli zarządów, dyrektorów personalnych, managerów HR, dyrektorów i specjalistów IT, managerów komunikacji wewnętrznej i PR, ekspertów zarządzania wiedzą, managerów działów administracji, praktyków oraz profesjonalistów reprezentujących środowisko naukowe.

     

 

 

Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: