Cr Navigator
Piramida wyznawcy
powrót
Christophe Fauconnier oraz Benoit Beaufils, czyli prezes i partner-założyciel firmy konsultingowej Innate Motion, przedstawiają na łamach portalu Sustainable Brands narzędzia, które wykorzystują do tworzenia wraz z klientami marek nakierowanych na tworzenie wartości. W tym tygodniu zamieszczamy tłumaczenie ich artykułu prezentującego narzędzie służące integracji idei z działaniami komunikacyjnymi i produktem marki – Piramidy wyznawcy. 
 
„Nie ma nic potężniejszego od grupy ludzi posiadających poczucie celu; grupy ludzi, którzy dzielą coś, co jest dla nich ważne. Jednak poczucie celu jest nieraz  trudne do znalezienia lub zdefiniowania, często brakuje nam narzędzi, aby tego dokonać.
 
Cel jest dla nas ważny, ponieważ jako ludzie posiadamy pragnienie przynależności i wpływu. Cel jest dla nas ważny, ponieważ pozwala nam współtworzyć kulturę i rzeczywistość, w której ludzie wierzą, że mogą realizować swoje idee. Cel przynależy jednak do świata emocji. Mamy nieraz problem, aby właściwie go wyartykułować - brakuje nam odpowiedniego języka. Powód tego jest prosty: Cel nabiera sensu jedynie w kontekście określonej ideologii, którą ludzie wspierają („kupują”).
 
„Piramida wyznawcy” jest jednym z narzędzi, które możemy wykorzystać do integracji poczucia celu oraz tworzenia wartości społecznej z działalnością firmy na każdym polu. Wykorzystujemy tu założenie, że jako osoby prywatne, a nawet więcej, jako wspólnoty, wszyscy jesteśmy wyznawcami. Wiara jest wynalazkiem człowieka do radzenia sobie z napięciem między tym, co jest, a tym co możemy stworzyć. Te wspólne przekonania pozwalają nam wierzyć w lepszy świat.
 
Czym byłaby marka Coca - Cola bez dzielenia się ze swoimi konsumentami przekonaniem, że istnieje więcej tego co nas łączy niż dzieli oraz bez bronienia tej dewizy z upartym optymizmem niezależnie od czasu i kontekstu?
 
Czym byłaby marka Dove bez dzielenia się przekonaniem, że każda kobieta jest piękna, bez kwestionowania  współczesnego wąskiego rozumienia piękna, oraz bez krzewienia poglądu, że dbanie o siebie powinno być źródłem szczęścia?
 
Czym byłaby marka Nike bez dzielenia się przekonaniem, że każdy z nas może odnieść sukces oraz bez gotowości inspirowania swoich odbiorców do korzystania ze swojego nieograniczonego potencjału?
 
Te marki nie zapewniają alternatywnych "możliwości ", które mają szczególne znaczenie; dostarczają ludziom alternatywne ideologie oraz nowe kody kulturowe, które są istotne. Marki wyrażają wiarę w coś, do czegoco niektórzy ludzie chcą się przyłączyć, w danym momencie lub kontekście.
 
Z tak rozumianą wiarą jako podstawą swojej konstrukcji narzędzie zdaje się zwodniczo proste. Definiuje ono każdą markę poprzez trzy główne elementy:
 
- ludzka prawda opiera się na empatii marki; wyraża wiarę w istnienie dziedziny, w której ludzie potrzebują pomocy. W tym kontekście, ludzka prawda wyraża napięcia oraz aspiracje, które kształtują życie ludzi posługujących się nią. 
 
 - prawda marki to punkt widzenia, który przybiera marka w celu właściwego radzenia sobie z napięciami, które zidentyfikowała. Oferując silny punkt widzenia, który ludzie mogą zapożyczyć marka pomaga im określić  kim są i w co wierzą. Innymi słowy prawda marki jest pozytywną ideologią, którą marka wiarygodnie formułuje i ucieleśnia.
 
 - prawda produktu jest sposobem zamiany pozytywnej ideologii w produkt  lub usługę, którą ludzie mogą użyć lub doświadczyć w celu zmiany swojej rzeczywistości. Kupując produkty, wnoszą do własnego życia ideę, w którą chcą wierzyć, a która reprezentowana jest przez markę.
 
Interakcja między tymi elementami daje marce siłę - zakorzenia markę w ludzkiej rzeczywistości, zasila markę ideą, w którą może wierzyć oraz wciela ideę marki w produkt, czyniący nasze przekonania namacalnymi.
 
Dzięki temu narzędziu czynimy cel marki czytelniejszym.
 
Dove pomaga nam, gdy czyni piękno źródłem szczęścia, w świecie, który nieustannie stara się nas zdefiniować. Nike pomaga nam w świecie pełnym wyzwań, gdy daje nam przekonanie, że osiągnięcie czegoś więcej jest tylko kwestią zabrania się do  tego.  Coca-Cola pomaga nam, gdy podsuwa pomysł, że prosty akt dzielenia się nią  pomaga budować relacje ponad indywidualnymi różnicami..
 
Piramida wyznawcy na nowo definiuje produkt marki oraz to co wciela w życie ideę, która za nimi stoi. Doświadczenie Coca-Coli  - pieczenie w gardle, które pobudza ciało. Nawilżająca formuła Dove – pielęgnuje twoje piękno, a L` Oréal obiecuje udoskonalenie twojego piękna. Produkty Nike, od butów po Air Fuel Band, podsuwają nam sposoby na to jak przekonać się do ruchu. Cechy produktu mają znaczenie - jeśli służą one idei i pomagają nam wprowadzić do naszego życia poczucie sensu.
 
Kiedy marka dostarcza nam napięcia, kiedy tworzy idee, w którą chcemy wierzyć, gdy oferuje produkty, które czynią ją realną, tworzy rzeczywistą wartość dla ludzi; służy im i to właśnie sprawia, że nasz świat staje się choć troszkę lepszy. (…)”
 
Oryginał artykułu TUTAJ
 
 
Średnia ocen: 0.00 , Suma ocen: 0, Głosów: 0
Oceń: